Problém s e-maily

Pokud podnikáte v oboru tvorby stránek je celkem běžné, že se klientům i o jejich weby staráte a spravujete je. V dnešní době je to dobrý způsob jak mít stabilní příjem a zároveň dohlédnout na své klienty. Mnoho firem nabízí i další příplatkové služby jako je SEO, správu PPC kampaní anebo copywriterské služby.

Dostupnost stránek dnes není problém

Pokud si zvolíte dobrého poskytovatele hostingu jsou výpadky minimální. Většina dnešních společností se pyšní dostupností 99,99 %, které také zvládají dodržet. Výpadky jsou minimální popřípadě velice krátké. Plánovaná údržba je prováděna výhradně v nočních hodinách a většinou nezabere moc času.

Už se nestává, že by kvůli úpravě hardware byl váš web odříznutý od internetu i desítky minut. Hostingové společnosti mají cloudové technologie, které snesou i výpadky hardwarových komponent. Většina serverových součástek se dá vyměňovat za chodu.

Chyby jsou tak v dnešní době nejčastěji softwarové. Převážně se jedná o přetížené servery. Tento problém trápí hlavně sdílené webhostingy. Pokud se poskytovatel navíc pokusí šetřit a dává větší množství zákazníků na jeden fyzický server, mohou se tyto problémy objevovat celkem často.

Ovšem s tím jak ceny technologii klesají a vzrůstá výkon se i toto stává stále méně časté. Takže kde je momentálně achillova pata?

Největší slabinou jsou e-maily

Ať už jste studentem, OSVČ anebo firmou při poskytování služeb správy je většinou samozřejmostí, že ke stránkám patří i funkční e-maily a právě ty jsou nejčastějším kamenem úrazu dnešní doby. Až 10x častěji budete kontaktování kvůli problémem s poštou, než kvůli webům. A nejhorší na tom všem bude, že ve většině případů to nebude váš problém anebo to bude mimo vaši kompetenci.

Nejdříve jsou tu problémy s rozchozením e-mailových účtů na klientském počítači. Zatímco vám z hostingu dojde adresa serveru POP3/IMAP a SMTP plus login, heslo a to vám bohatě stačí, tak zákazníci s těmito údaji mohou mít problémy. Navíc jejich starší outlook to nemusí zvládnout přesně podle předpokladů.

Jistě možností je použít online rozhraní jako Roundcube anebo IceWarp. Ale to znamená, že už děláte online podporu i pro tyto služby a to už stojí nějaký ten čas navíc. Samozřejmě odmítnout znamená, že jste nesplnili váš úkol starat se o stránky (doménu).

Zatímco výše zmíněné případy jsou spíše zábavné a dříve anebo později přijdete na ideální kompromis jako je například placená podpora, tak to co hrozí na serverové úrovni je daleko větším problémem.

Z pohledu zákazníka je nedoručený e-mail váš problém a je jedno jestli nedorazí do schránky příjemce či odesilatele. Takže pokud váš poskytovatel hostingu má IP adresu odesilatele na blacklistu, tak je to problém váš, protože nefunguje e-mail.

A dostat se na blacklist dnes není nic složitého. Některé mailservery největšího poskytovatele e-mailových schránek v ČR, společnosti Seznam jsou zde pravidelně. Teď si představte jak na váš budou vaši zákazníci naštváni, když jim nebudou chodit e-maily ze Seznam. Přitom je nezajímá, že má mailservery na nějakých blacklistech, oni tu poštu potřebují okamžitě.

V těchto případech samozřejmě vše záleží na poskytovateli vašeho webhostingu. Zdali vám pomůže anebo ne. Často totiž nepoužívá vlastní blacklisty, ale některý od třetích stran. V tomto případě se to většinou řeší nasazením odesilatele na whitelist. Ovšem zde je pak technický problém. Například jsou pak přijímány všechny e-maily, což vede k masivnímu nárůstu spamu. Takže nebuďte překvapeni pokud k vašemu požadavku nebude poskytovatel hostingu zrovna dvakrát vstřícný.

Tím to samozřejmě nekončí. Mailové služby jsou ze sftwarového hlediska velice problematické a vyžadují více dohledu a údržby. Spousta firem například má vlastního technika na mailservery, který se věnuje pouze jim.

Řešením je vlastní server

Zatímco většina internetových stránek se v pohodě dá hostovat na sdíleném webhostingu, protože dnešní tarify stojí pár korun a utáhnou opravdu hodně, tak u e-mailů stále vedou vlastní servery. Už jen možnost rozhodovat si kdo bude a kdo nebude na blacklistu může v některých případech ušetřit spousty starostí.

Za úvahu stojí i nastavení filtry spamu. Někdy jsou až moc přísné jindy zase benevolentní. Například s tím jak přibývá phishingových e-mailů v češtině už je na pováženou zauvažovat nad tím jednat v některých případech rychle. Není to tak dávno, co se českém přehnala vlna zavirovaných e-mailů, které prohlašovali, že příjemce dluží peníze. Přitom společnosti, stránky a telefonní čísla v nich zmíněné byly skutečné.

Na mailserver ve většině případů stačí levnější VPS. Záleží také jestli přímo na něm potřebujete uchovávat e-maily. Pak se většinou volí levný dedikovaný server s minimálním výkonem ale dostatečně velkým pevným diskem. Samozřejmě otázkou je zdali jej dokážete obsluhovat. Většina společností, které má k dispozici člověka zvládajícího obsluhovat vlastní server už se nepotřebuje spoléhat na sdílený hosting.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.