Pokud chtějí velké služby růst musí rozšířit internet

Existuje pojem, který se nazývá hard cap. Je to jakýsi pevný limit, který označuje nepřekonatelný konec. U internetu je to teoreticky 7 miliard, tedy počet lidí na Zemi. Pro internetové služby je hard cap počet lidí s přístupem k internetu. Aby mohli dále růst potřebují umožnit přístup k internetu dalším lidem.

Zatímco Google pracuje hned na třech velkých projektech, které by teoreticky mohli přinést internet celému světu, tak Facebook začíná poznávat první zpomalení růstu. Ačkoliv akcionáři mohou být nad míru spokojeni, protože se počet lidí, kteří se každý den podívají na svůj účet vzrostl z 552 milionů na 699 milionů, což odpovídá zhruba 27% růstu, tak se začínají objevovat v kvartálních zprávách náznaky, že není vše jak bývalo. Jak to ale vypadá, tak tyto náznaky nemají moc velký vliv na akcie. Ty po zprávě o růstu poskočili na jejich historická maxima 75,755 USD na akcii. Upisovací cena přitom byla 38 USD (ovšem i kvůli nepovedenému IPO pak na několik týdnů výrazně spadly).

Klesá totiž aktivita lidí, kteří užívají Facebook dlouhodobě. Stávají se laxnější a spíše než aktivně Facebook využívají, tak jen sledují určité zaběhnuté novinky. Přitom ignorují reklamu, na které je Facebook závislý. Další změny designu anebo nové prvky to už zřejmě nezachrání, takže je nutné získat nové uživatele.

Facebook tak navazuje spolupráci s různými organizacemi jako je například internet.org, které se snaží zpřístupnit připojení do celosvětové sítě i dalším lidem. Čerství zelenáči, kteří teprve objevují internet jsou často daleko náchylnější na reklamy, protože vůči ní nemají vypěstovanou odolnost jako většina moderního světa.

Prozatím se pochlubili pomocí na Filipínách, Paraguayi a Tanzanii, kde zpřístupnili internet pro tři miliony lidí, což rozhodně není špatné.

To Google se rovnou pustil do ambicioznějších projektů. Vypouští balóny naplněné héliem, které nesou 10 kilogramové skříňky. Ty budou přenášet signál mezi uživatelem a nejbližším poskytovatelem internetu. Mimo balónů letajících ve výšce dvaceti kilometrů připravuje i lehká letadla, která mají obrovské rozpětí křídel. Na nich mají solární kolektory, které shromažďují elektřinu i pro noční let. No a do třetice jsou to satelity skyline. Nadějný projekt, který Google koupil. Jedná se o lehké satelity schopné pořizovat detailní snímky povrchu. Ačkoliv se u nich předpokládá spíše o využití pro mapy a dodávání informací v reálném čase například o dopravní situaci anebo letecké dopravě, tak v dostatečném množství by se možná do budoucna mohli stát důležitým spojením. Existují totiž místa, kde by i balóny či letadla mohli mít problémy. Zvláště se jedná o území, kde se bojuje anebo s nevhodnými přírodními podmínkami.

Samozřejmě projekty jak Google tak i Facebooku podporují společnosti, které potřebují prodávat své produkty po celém světě a online reklama by se jim hodila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.