Kvalitní a zajímavý obsah udrží stávající návštěvníky a přivede nové

Tento tip patří do kolekce rad, které najdete v informacích pro webmástry na stránkách Seznam.cz. Co to ale vlastně znamená a jak můžete takový zajímavý obsah vlastně pro své návštěvníky připravit? Právě tomuto tématu se budeme v dnešním článku věnovat.

Kvalitní obsah

Kvalitní obsah musí být především dobře čitelný. Když napíšete článek v délce tisíc slov bez jakéhokoliv formátování, tak mu často čtenáři ani nedají šanci. Není nic horšího než jeden velký kus textu, který nepřehledný a špatně se čte.

Odstavce

Základním rozdělením textu jsou odstavce. Zatímco v knize si vystačíte s posunutím prvního slova v odstavci, tak na internetu je dobrým zvykem dělat mezi odstavci mezery.

V html pro odstavce slouží tag <p>. Jedná se o párový tag. Pomocí CSS můžeme zajistit, že nad ním vždy bude prostor

p { margin-top: 0.4em; }

Kapitoly

Delší texty můžeme dělit i do kapitol. Ideální k tomuto účelu jsou nadpisy. H1 pro nadpis článku, H2 pro jednotlivé kapitoly a H3 lze použít i jako nadpis odstavců. Velkou výhodou je, že v případě opravdu velmi dlouhých textů, lze využít nadpisy jako rozcestník, podobně jak toho využívá wikipedie.

V rámci jednoho textu toho docílíme pomocí ukotvení v nadpisech (pomocí párového tagu span) a následného odkazování přes fFragment identifier v adrese (#).

Příklad odkazu:

<a href=“#kapitola1″>Odkaz na kapitolu 1</a>

Příklad umístění v textu:

<h3><span id=“kapitola1″>Název kapitoly 1</span></h3>

Velkou výhodou je, že s touto formou odkazování pracuje i Seznam.cz přímo ve výsledcích vyhledávání. Lez tak být o trošku viditelnější než konkurence.

ukazka-ukotveni-odkazu-seznam-cz

Ukázka zobrazení odkazových kotev ve výsledku vyhledávání na Seznam.cz

Popisky

Součástí kvalitního obsahu jsou i popisky všech multimédii na stránce. Ne všichni návštěvníci si přišli přečíst text, ale zajímá je například obrázek, který nalezli v Google images anebo Seznam obrázky. Dnešní návštěvníci internetových stránek daleko více spěchají než dříve. Pokud je chcete zaujmout musí to být přehledností.

Podobně to funguje i u videí. Pokud se jedná například o rozhovor anebo video post, zkuste zvážit kompletní přepsání textu. Je s tím sice hodně práce, ale ne vždy má možnost člověk poslouchat. Může být například v práci anebo má pomalé připojení. Kompletní přepis videa má také pozitivní vliv na návštěvnost z vyhledávačů. Roboti prozatím neumí z videa pochopit mluvené slovo.

Zajímavý obsah

Pojmu zajímavý text se věnuje odborná literatura poměrně hodně. Je základem pro novináře, marketing, copywritery a další odvětví, které musí pracovat s textem. Aby text zaujal je třeba vtáhnout čtenáře rychle do děje, vhodně jej naladit a hlavně musí být článek o něčem. Nemusí jít přímo o text. Klidně může být použita například infografika, která bude ústředním motivem a samotný text jí může jen mírně rozšířit.

Krátké shrnutí

Shrnutí textu na začátku se nazývá perex. Jedná se o několik vět na upoutání pozornosti a sdělení o čem článek bude. U odbornějších článků není problém „vyzradit pointu“ naopak u bulvárněji laděných textů se v perexu většinou pokračuje ve v dlouhém nadpisu anebo už rovnou začíná s úvodem do děje.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek se používá buď proto, že máme málo textu a nechcete, aby text vypadal jako krátká zprávička, anebo ním chceme navodit atmosféru. Můžeme tak zvolit motivy, které se vážou k emocím. U odpornějších článků se hodí i tématický obrázek. Například logo společnosti anebo fotka člověka. V případě, že máme k dispozici větší množství fotek k tématu můžeme jednu z nich vybrat hned do začátku.

Citace

Aby náš text vypadal reálnější vyplatí se vložit do něj komentáře zainteresovaných osob anebo odborníků. S nimi je článek živější a působí i méně zaujatý, protože jej stavíme na reálných reakcích lidí. Je dobré vzhledově komentáře odlišit. Používá se například zarovnání vpravo a kurzíva.

Odkazy na zdroje informací

Odborné články stavíme vždy na autoritativních zdrojích. Snažíme se na ně odkazovat a to buď v průběhu samotného textu, anebo k nim dáváme čísla (hvězdičky, písmenka), která pak v spodní části stránky vedou přímo na zdroj. Výhodou oproti odkazu přímo z článku je možnost doplnit k odkazu více informací, které by v samotném článku odváděli pozornost. Například datum vydání textu, autora, druh dokumentu (pdf, text, video) atd. Pokud používáme čísla anebo písmenka používáme horní index, což je párový tag <sup>.

Závěr

Když už si dáváme tolik práce s textem vyplatí se z toho dostat maximum. Například můžeme vyzvat čtenáře k vlastním komentářům (tvoří nám obsah zdarma), doplnění dalších informací (můžeme se dozvědět zákulisní informace pro další rozšíření článku), návaznost na naši další práci (pokud jsme o tom už někdy psali, přidáme obsah, odkážeme na tématické články či kategorie – zvláště pokud jsou zdroje příjmů imprese reklamních ploch).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.