Microsoft představí verzi Windows 10 pro čínskou vládu

Čína si hlídá svůj kyberprostor daleko více než jiné země. Proto také spousta nadnárodních firem musí dělat ústupky, pokud chtějí na čínský trh. Podobně jako třeba Microsoft. Čína v roce 2014 zakázala operační systém Windows na vládních počítačích, a to kvůli obavám o bezpečnost a sledování ze strany USA. I kvůli tomu Čína prosazovala svou verzi Windows XP a jejich verzi Ubuntu.

Čínský trh je obrovský a pro zahraniční firmy zajímavý. Takže generální ředitel Microsoftu pro region, kde se nachází Čína, v loňském roce potvrdil, že společnost pracuje na čínské verzi systému Windows 10, která zahrnovala „více kontroly nad bezpečností“ a méně bloatware.

Nedávno společnost Microsoft představila ve Šanghaji novou verzi systému Windows 10, speciálně určenou pro čínské vládní agentury. Nese název Microsoft Windows 10 China Government Edition. Operační systém je postavený na klasické Windows 10 Enterprise Edition, ovšem s úpravami podle požadavků čínské vlády.

Windows 10 China Government Edition umožní využívat funkce pro monitorování a ovládání aktualizací podle potřeby, spravovat telemetrii a používat vlastní šifrovací algoritmy. Právě možnost používat vlastní šifrování byl jeden z hlavních požadavků čínské vlády. Chtějí mít jistotu, že jejich data se nedostanou ven.

Čínská verze systému Windows 10 neumožňuje přístup k funkcím, které čínští vládní zaměstnanci nepotřebují k práci, jako je například úložiště OneDrive, umožňující lidem ukládat dokumenty a soubory do datových center řízených společností Microsoft.

Minulý rok se hodně diskutovalo o tichém sbírání telemetrických dat společnosti Microsoft z počítačů uživatelů. Čínští úředníci požádali plnou kontrolu nad daty z telemetrie pro čínskou verzi systému Windows. Dali najevo že si nepřejí, aby cokoliv o jejich občanech bylo zasíláno Microsoft.

Datum vydání Windows 10 China Government Edition se zatím neví, ale tři čínské vládní skupiny již oznámily že jej mají v plánu používat. Jedná se o China Customs, Westone Information Technology a město Shanghai.

Dále společnost Lenovo oznámila své plány být prvním partnerem OEM, který má zařízení s předinstalovaným systémem Windows 10 China Government Edition.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *