Základní pravidla pro bezpečné používání Wi-Fi

Wi-Fi zdarma dnes naleznete doslova na každém rohu. Je k dispozici ve většině restaurací, kaváren, obchodních centrech, nádraží, hotelech, letištích a dokonce jí zřizují i města pro turisty. Vlastně si spustit free wifi může naprosto každý. A právě v tom může být velký bezpečnostní problém.

Každá wi-fi je riziková

Ke každé wi-fi, kterou neznáte byste měli přistupovat jako k nezabezpečené. Předpokládejte že všechna data, která přes ní pošlete uvidí třetí strana, jako man in the middle a to hned z několika důvodů.

Nemůžete vědět jak je na tom wi-fi se zabezpečením. Doma firmware aktualizujete a případně sledujete i podezřelý provoz. Jenomže provozovatel wi-fi tohle dělat nemusí. Klidně si mohl nechat zavést internet, připojil wi-fi router s přednastaveným heslem a dál se o nic nestará. Dříve či později takovýto router bude kompromitován.

Jestli se nějaká wi-fi jmenuje stejně jako nákupní centrum anebo kavárna, nemusí ani v nejmenším znamenat, že je oficiální. Klidně o pár metrů dál může sedět někdo s notebookem, kdo jí zřídil a čeká, kdo se chytne.

HTTPS

Pokud se ke stránce nepřipojíte přes HTTPS, tak případný útočník může doslova online sledovat, co děláte. Uvidí všechno, co ze stránky stahujete a co na ní odesíláte. To je zvláště velký problém u přihlašovacích údajů.

Pro šifrované připojení na weby bez HTTPS je řešením VPN. Pokud jste ochotní obětovat část rychlosti, tak je možné použít i TOR. Ten zajistí nejen anonymní procházení webu, ale také spojení mezi vámi a TOR servery je šifrované.

Vyvarujte se webům s důvěrnými informacemi

I přesto že používá většina webů pracující s důvěrnými informacemi HTTPS, je dobré se jim vyhnout. Platí to nejen pro internetové bankovnictví ale třeba i emailům. V dnešní době většinou znamená email i přístup k webům, které jej mají jako kontaktní pro případ zapomenutí hesla.

Pokud takovéto weby potřebujete navštěvovat z Wi-Fi, tak se vyplatí aktivovat si dvoufaktorové ověření.

Automatické přihlášení k Wi-Fi

Určitě se vám stalo, že nějaká síť obchodů má „stejnou wi-fi“. Ať je navštívíte kdekoliv, tak fungují stejné přihlašovací údaje. Dokonce se váš přístroj automaticky připojí.

Tohle je velká chyba a máte zaděláno na problémy. Kdokoliv může vytvořit takovouto wi-fi a když to nečekáte váš telefon se na ní připojí. Pak už sleduje kam chodíte a co tam děláte.

Automatické přihlášení k Wi-Fi byste měli mít vždy vypnuté.

Závěr

Pokud potřebujte s internetem pracovat i mimo domov, rozhodně byste se neměli spoléhat na neznámou Wi-Fi. I přes u nás poměrně přísné limity, se dá sehnat levné mobilní připojení. Jestli pojedete do zahraničí téměř vždy je dobrou volbou koupit si předplacenou kartu místního operátora s dostatkem dat. Před cestou si můžete projít nabídky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.