Kde najít přehled nejnavštěvovanějších webů v ČR?

Vyjmenovat 10 největších webů u nás by pro vás asi nebyl problém, ale přemýšleli jste někdy, který z nich může být nejnavštěvovanější? Popřípadě jestli existuje nějaká tabulka nejnavštěvovanějších webů v Česku?

Vzhledem k povaze internetu jej alespoň prozatím u nás nikdo nedokáže přesně monitorovat. Důvodem je decentralizace – internet se skládá z menších sítí, které jsou navzájem propojeny. Není žádné centrální místo, které by mohlo někdo sledovat. Platí to alespoň prozatím. Politici v Česku totiž mají v úmyslu nasadit k ISP své monitorovací krabičky, takže pak by už nějaký přehled jistě měli. Ovšem otázkou je kolik se toho pak přesune mimo ČR. Ale o tomto tématu si popovídáme jindy. Vraťme se zpět k návštěvnosti.

Existují služby, které se snaží alespoň přibližně monitorovat dění na webových stránkách. Důvodem je například neutrální počítadlo návštěvnosti, které se využívá pro reklamní účely.

NetMonitor

Mezi největší takovéto projekty patří s přehledem NetMonitor. Jeho počítadlo najdete pakticky na každém větším českém webu, který chce prodávat reklamu. Z jeho dat totiž čerpají zájemci o reklamu jako neutrálního zdroje. Část dat poskytuje zdarma.

Například denní návštěvnost naleznete na netmonitor.cz/online-data-ola

Alexa

Alexa je mezinárodní projekt, který si dal za cíl vytvořit žebříček nejnavštěvovanějších stránek na internetu. Není celkem jasné jak data získává. Existuje mnoho zajímavých teorií, některé i dosti konspirační.

Alexa obsahuje 30 milionů webu, z toho 1 milion je monitorován detailně. Alexa nemá za cíl zjistit přesnou návštěvnost, ale pouze seřadit weby podle určité metriky.

Mimo celosvětového žebříčku má i lokální pro většinu zemí a to včetně České Republiky. Najdete jej na alexa.com/topsites/countries/CZ

Alexa nerozhoduje jestli navštěvované weby jsou česky, pouze sleduje kam Češi nejčastěji chodí.

TopList

Jedno z nejstarších počítadel návštěvnosti v Česku najdete na adrese toplist.cz. Nenajdete v něm velké weby jako Seznam anebo Wikipedia, ale zato spousta zvláště starších a menších projektů přehledně rozdělených do velkého množství kategorií. Nějaký žebříček z něj tedy neuděláte, ale můžete najít spoustu nových zdrojů pro čerpání informací, které vás zajímají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.