Náhrada za Microsoft Office

Microsoft Office je skvělý kancelářský balíček, který toho zvládne opravdu hodně. Ovšem také nepatří mezi nejlevnější. Pokud jej chcete mít legálně na více počítačích mohou se vám licence prodražit, přitom náhrada za Microsoft Office existuje a to poměrně povedená.

Prakticky vše co najdete v Microsoft Office můžete nahradit pomocí kancelářského balíčku Apache OpenOffice. Jak už název napovídá, jedná se o open-source projekt a celý kancelářský balíček si můžete stáhnout zcela zdarma na openoffice.org. Vše co v něm vytvoříte je vaše a není třeba za používání nijak platit. Je přeložen do 110 světových jazyků včetně češtiny. Celková velikost instalace je zhruba 125 MB.

Writer

Writer je ekvivalentem Microsoft Word. Můžete v něm psát dopisy, školní práce a klidně jej použít i na faktury. Standardním formátem pro ukládání je souborů ODT, ovšem vašim kamarádům a spolupracovníkům můžete soubory ukládat do DOC, který je plně kompatibilní se všemi verzemi Microsoft Word.

V základu umí Writer exportovat dokumenty do PDF.

Jediným omezením na které narazíte je ukládání souborů do formátu DOCX, což je momentálně nejpoužívanější formát Microsoft Office. Samozřejmě jej umí otevřít a můžete s ním normálně pracovat, jen pro uložení je třeba zvolit jiný formát.

Calc

Calc nahrazuje Microsoft Excel. Přejíte na něj pro vás nebude velký problém. Některé věci se zde dělají trochu jinak, ale brzy si zvyknete. Na starších počítačích také oceníte o něco vyšší rychlost a nenáročnost.

Impress

Náhrada za Microsoft PowerPoint, tedy program na vytváření prezentací. Standardní formát pro ukládání je ODP, lze však použít i PPT. Umí exportovat prezentaci do SWF (Adobe Flash), takže může výsledná prezentace fungovat i na počítači bez Impress či PowerPoint. Některé konference už zachránil i rychlý export do PDF či HTML.

Draw

Jednoduchý editor pro vektorovou grafiku. V Microsoft Office je implementován přímo do Word, zde je samostatně. Nejčastěji se využívá k vytváření vývojových diagramů a schémat. Ovšem můžete do něj přímo vkládat i grafy a obrázky.

Vše se ukládá do ODG, ale umí exportovat obrázek i do PDF, HTML, SWF (Adobe Flash), obrázkové formáty (PNG, GIF, JPEG a mnoho dalších).

Math

Tento nástroj se používá pro vytváření matematických vzorců. Lze v něm vytvořit snad všechno, co budete potřebovat. Výsledek pak jednoduše vložíte do Writer, Impress anebo Draw.

Base

Base funguje jako Microsoft Access. Využijete jí zvláště pokud potřebujte vytisknout velké množství dopisů na různé adresy anebo visačky na konferenci.

Další výhody

Umět dobře pracovat s OpenOffice má ještě jednu velkou výhodu. Funguje téměř na všech nejpoužívanějších operačních systémech. Můžete si tak například pořídit velmi levný počítač s nenáročnou instalací Linux a využívat jej čistě na kancelářskou práci.

Pro OpenOffice existují různé doplňky, které vám umožní propojit jej například s Google Docs, Zoho atd. Rovněž exportovat text do různých formátů, například pro wikipedii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.