Jak v Chrome vypnout automatické přehrávání videa

Poslední dobou má stále více webů tendenci začít automaticky přehrávat videa. Jakmile se stránka načte spustí se video. V horším případě to je rovnou reklama, která se snaží na sebe upoutat pozornost. Takže koukáte, kde co zrovna začalo řvát. Dneska si ukážeme jak tento problém jednoduše vyřešit z Chrome.

Adobe Flash

Adobe Flash přináší jen samé problémy. Starší počítače jej mají problém rozdýchat, pravidelně je jej třeba aktualizovat, protože není měsíc aby nevyšlo několik bezpečnostních záplat. Proč jej v době HTML5 tedy ještě vůbec někdo používá? Protože nahraná videa na Facebook jdou přehrát jen v Adobe Flash 🙁 Mimochodem Chrome plánuje Adobe Flash v dalších verzích vynechat.

Klikněte na hamburger menu (tři proužky nad sebou) v pravém horní části, vedle adresního řádku. Vyberte nastavení. Popřípadě můžete do adresního řádku vložit chrome://settings/

Klikněte v spodní části na Zobrazit rozšířená nastavení…

chrome-vypnuti-automatickeho-prehravani-videa-3

V části Ochrana soukromí, klikněte na tlačítko Nastavení obsahu..

V sekci Pluginy, zaškrtněte na Chci vybrat, kdy bude obsah pluginu spuštěn a klikněte na Spravovat jednotlivé pluginy.

chrome-vypnuti-automatickeho-prehravani-videa

V seznamu pluginů pak u Adobe Flash Player nechte prázdné políčko Spuštění vždy povoleno.

chrome-vypnuti-automatickeho-prehravani-videa-2

Teď kdykoliv bude na stránce nějaké video v Adobe Flash tak uvidíte zašedlé okénko. Pokud jej chcete spustit stačí jen na něj kliknout a dát Spustit plugin.

HTML5

Občas se stane, že narazíte na nějaké video v HTML5, které se samo spustí. Takových přehrávačů zatím moc není, ale umí to třeba YouTube, který je nejrozšířenější. Zde bych doporučil sáhnout spíše po pluginu. Svou práci splní například Disable HTML5 Autoplay.

Blokátory reklamy

Převážná část automaticky spuštěných videí obsahuje na začátku reklamu. Jedná se o agresivní model, za který dostává majitel dobře zaplaceno. Technicky to tedy řeší AdBlock, který jí přeskočí popřípadě zablokuje. Můžete jej také zkusit. Ne každý však chce blokovat reklamu díky které zvláště magazíny vydělávají peníze na provoz.

Na druhou stranu je dobré o této možnosti vědět a nějaký blokátor, třeba AdBloock plus, byste měli znát. Vyplatí se nainstalovat zvláště na zařízení se kterým pracují méně zkušení uživatelé (děti, rodiče).

One thought on “Jak v Chrome vypnout automatické přehrávání videa

  1. Tipy jsou OK, ještě i dnes po roce od napsání :-).
    Akorát nemáš pravdu v jednom: flash je pro starší počítače naopak daleko šetrnější na spotřebu výkonu a uživatelé starších pc či starších verzí browserů by se ho určitě neměli zříkat. Už i proto, že v html5 se jim spuštění videí ve vyšší kvalitě často jednoduše nepodaří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.