Počet přístupů na Facebook z TOR překročil milion

V roce 2014 se Facebook rozhodl přesunout svou službu i do dark webu. Části internetu, která je skrytá, abyste se sem mohli podívat musíte použít TOR. Založil si svou vlastní .onion doménu, na které jede Facebook. Důvodem bylo zpřístupnit svou službu i lidem, kteří k němu mají omezený či zakázaný přístup. Zatímco v červnu minulého roku se takto připojilo 525 tisíc uživatelů, v dubnu tohoto roku už přesáhl počet přístupů přes TOR jeden milion.

Facebook byl první kdo získal pro svou .onion doménu SSL certifikát, který podepsala certifikační autorita. Ačkoliv je všechen přenos u TOR šifrován, účelem je pouze ochrana uživatele nikoliv důvěryhodnost webu, kam směřuje.

Facebook má také svůj vlastní exit node, na který směřuje právě jeho .onion doména. Snaží se tím minimalizovat problémy, které mu TOR způsobuje. Musí totiž obcházet své vlastní bezpečnostní opatření. Pokud se totiž v krátké době připojíte z více míst na světe, tak vám Facebook zablokuje účet, aby jej ochránil před zneužití. Takovýto účet je třeba odblokovat sérií úkonů, které uživatele zdržují.

TOR (The Onion Routing) je software, který má za úkol zajistit anonymní přístup k internetu. Komunikace probíhá přes několik náhodných serverů (nodů) v řadě, které jsou rozmístěny po celém světě. Ty si předávají šifrovaná data. Dokud by někdo nekontroloval všechny nody na cestě neměl by šanci zjistit kdo a kam se dívá. Mimo anonymního přístupu k internetu, získáte díky TOR i možnost navštívit stránky v dark webu na .onion doménách. Na nich se nachází většinou nelegální obsah. Podle některých měření až 98 % přenosů z .onion domén slouží právě k prohlížení nelegálního obsahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.