Pomalé stahování souborů i když mám 100 Mb/s

Pořídili jste si nový internet, kde máte koupenou nějakou rychlost, ovšem když se rozhodnete něco stáhnout třeba z oblíbeného serveru uloz.to, tak ve výsledku je to jen pár MB/s. Kde je tedy problém?

MB/s není to samé jako Mb/s

Rychlost vašeho internetu udává poskytovatel v Mb/s (Mbps) ovšem vy stahujete v MB/s (MBps). Rozdíl je v jednotkách. Mb je MegaBit a MB je MegaByte. Soubory se ukládají na disk v MegaByte (MB), rychlost přenosu dat se udává v MegaBit (Mb). A teď přijde ten zádrhel. 1 Byte (B) je roven 8 Bitů (b). Tedy pokud máte rychlost internetu 80 Mb/s znamená to, že můžete stahovat maximální 10 MB/s. Tedy film o 800 MB stáhnete za ideálních podmínek za 800 sekund.

Počítač ukazuje připojení 100 Mb/s

Běžně nejste připojeni do internetu rovnou, ale přes nějaké zařízení. Například máte doma modem, k tomu je připojený router a k routeru váš počítač (síťová karta).

Když si otevřete síťová připojení a síť ethernet uvidíte tam 100,0 Mb/s. Jak je tedy možné, že nestahujete rychlostí 12,5 MB/s?

To co vidíte na obrázku je ve skutečnosti maximální rychlost, kterou zvládá vaše síťová karta. Resp. Jakou rychlostí je připojena vaše síťová karta do intranetu. Samotné připojení může být tedy nižší, anebo také vyšší ale vaše karta jej nedokáže využít.

Omezení rychlosti na cílovém serveru

Při stahování souboru, váš počítač komunikuje s jiným počítačem (serverem), od kterého si soubor vyžádá. U většího souboru, vám stahování zabere nějakou dobu, takže cílový server, aby mohl obsloužit i další uživatele připojení většinou nějak omezí. Tento limit většinou bývá výkonem, ale není výjimkou ani rychlost.

Uvedeme si zjednodušený příklad. Chcete si stáhnout třeba nový film, který má 200 MB. Cílový server má 1 Gbps připojení a stejně rychlou síťovou kartu. Tedy dokáže najednou odeslat 125 MB dat za vteřinu (nepočítáme režii na příjem dat). Vzhledem k tomu, že o film je velký zájem a provozovatel serveru chce dopřát plnou rychlost co nejvíce uživatelům, tak bude limitovat rychlost u jednoho na 40 Mb/s, což je 5 MB/s. Celkem v jeden okamžik může takto stahovat 25 uživatelů současně při této rychlosti. Film si tak stáhneme za 40 vteřin.

Závěr

Pokud i přesto podezíráte, že vás třeba provozovatel šidí, tak zkuste online test rychlosti stahování. Oblíbený je třeba český rychlost.cz.

Nezapomínejte, že v domácí síti můžete mít spousty věcí, které omezují vaši rychlost.

One thought on “Pomalé stahování souborů i když mám 100 Mb/s

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.