Od 12. ledna budou starší verze Internet Explorer bez aktualizací

Když 4. dubna 2015 skončila podpora pro oblíbený operační systém Windows XP, objevily se předpovědi, že to bude znamenat doslova bezpečnostní pohromu pro uživatele, kteří nechtějí přejít na novější verzi. Nakonec se temná vize nenaplnila. 12. ledna 2016 čeká ukončení technické podpory Internet Explorer 8, 9 a 10. Nebudou vycházet opravy chyb ani bezpečnostní aktualizace.

Microsoft si přitom hraje s ohněm. Podle statistik Netmarketshare.com používá IE 8, 9 a 10 více jak 20 % uživatelů. Nejnovější prohlížeč IE 11 má 25 %. Jak už to bývá v případě většího množství bezpečnostních incidentů, za to samozřejmě bude moct Internet Explorer. Jeho uživatelé dostanou na diskuzích doporučení přejít na konkurenční produkt.

Je hrozba reálná?

Podle bezpečnostních odborníků nejvíce riskují uživatelé, kteří společně s nezaplátaným Internet Explorer budou zároveň používat i Windows XP. Nějaká masivní epidemie se ale hned v lednu nečeká. Útočníci budou vyčkávat a sledovat poslední aktualizace IE 11, podle toho, co se bude opravovat v poslední verzi, pak budou hledat zranitelnosti. Podle databáze Tripwire VERT totiž 2/3 zranitelností IE 11 lze aplikovat i na předchozí verze. Během roku, by se však agresivita útočníků mohla stupňovat.

Starší verze Internet Explorer většinou využívají domácnosti. Ovšem najdou se i podniky, kde se stále jede na starších verzích Windows. Na kompletní upgrade hardware a software prostě nejsou peníze. Popřípadě se řeší kompatibilita s dalším software dělaným na míru. Bezpečnost je v těchto firmách často velice podceňována a o IT se stará někdo v rámci další pracovní náplně. Často se naráží i na neochotu zaměstnanců učit se novým věcem.

Co na to vývojáři

Po skončení podpory IE 6 spousta vývojářů oslavovala. Zmizela nutnost přizpůsobovat, spíše ohýbat, design pro tyto prohlížeče. Ovšem předčasně. Bylo třeba počkat, než podíl IE 6 spadne pod jednotky procent a i tehdy naráželi na požadavky zákazníků ať je web zpětně kompatibilní. U nepodporovaných verzí IE 8, 9 a 10 to bude podobně. Je třeba počkat než je lidé přestanou používat.

Závěr

Necháme se překvapit jestli Microsoft zkusí protlačit poslední verzi IE 11 stejně intenzivně jako nový Windows 10, kde už v současné době máte na výběr mezi aktualizovat hned a aktualizovat v noci (stále je možné využít tlačítko k zavření okna v pravém horním rohu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.