Facebook přidal do své aplikace podporu TOR

19. ledna ohlásil Facebook, že do své aplikace pro Android přidává podporu pro TOR, software který dokáže skrýt identitu uživatele. Facebook přitom plánuje podporu TOR téměř dva roky. V říjnu 2014 spustit vlastní .onion doménu, kde se mohou uživatele přihlašovat právě přes TOR. Ovšem to je spíše pro zkušenější uživatele.

Podpora přímo v aplikaci přitom otvírá cestu jak skrýt svou identitu pro miliony dalších uživatelů z celého světa. Zvláště zemí, kde je Facebook zakázán úplně anebo omezen z politických důvodů. Stačí k tomu použít aplikaci Orbot (Orbot proxy app), která je ke stažení na Google play store.

Po instalaci Orbot přejděte do své Facebook app a v nastavení vyberte Use Tor via Orbot. A to je vše. Od této chvíle se k Facebook připojujete přes TOR. To znamená, že vaše skutečná IP adresa je skrytá, připojení šifrováno a nikdo vás nedokáže spolehlivě identifikovat, včetně vašeho poskytovatele internetu anebo správce firemní sítě. Technicky uvidí pouze komunikaci s prvním z TOR serverů. Kam se ale připojuje dál už ne.

V současné době se celý projekt testujte, podle výsledků se pak Facebook rozhodne co dál. Nutno připomenout, že největší slabinou TOR je momentálně rychlost a odezva. Jednak roste počet uživatelů, kteří jej využívají a také propojení jednotlivých serverů napříč internetem je náročné na prostředky. Právě pomalá odezva by mohla uživatelům Facebook vadit. Spíše se však čeká na reakci veřejnosti a případně bezpečnostních složek, které mají s TOR dlouhodobě problém.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *