Čeká JavaScript zářná budoucnost?

Jaký programovací jazyk se mám začít učit? Častá to otázka nadšenců, kteří by si rádi přičichli k programování. Většinou dostanou tipy na C++, PHP anebo Java. Přitom stále více indicií naznačuje, že zářná budoucnost čeká právě na JavaScript.

Pokud máte alespoň základní povědomí o tvorbě stránek, tak znáte JavaScript jako interpretovaný programovací jazyk, který se postará o hezké efekty na internetové stránce. S trochou snahy může prostřednictvím AJAX zajišťovat komunikaci prohlížeče přímo se serverem. Když se nad tím zamyslíte, tak dnes obsluhuje většinu frontend (to co vidí uživatel).

Možná vás to překvapí, ale momentálně je JavaScript zřejmě nejpoužívanější programovací jazyk na světě. Je pravda, že množství kódu u běžné internetové aplikace, v backend (to co probíhá na serveru) daleko převyšuje frontend, ale tento poměr se srovná. Nároky na frontend narůstají a je to znát i u nejznámějších CMS. Zatímco dříve stačily místo menu odkazy, dnes už si každý zvykl na otevírací menu. Stále populárnější je i drag and drop. Nejen po uživatelsky přívětivém UI je rostoucí poptávka.

Když se podíváme na jedno z největších diskuzních fór nejen pro programátory stackoverflow.com, tak vláken se štítkem javascript je nejvíce (téměř 975 tisíc) na druhém místě je java (zhruba 950 tisíc) a na třetím C# (866 tisíc). Javascript vede i na GitHub.

Díky node.js se dají v JavaScript psát i serverové aplikace. Tedy zajistit kompletní backend. Jinými slovy JavaScript získal přístup k síťovým funkcím a pracovat se soubory.

Samozřejmě je možné s JavaScript naprogramovat dnes už cokoliv a to i díky V8 od Google, který umí překládat JavaScript do strojového kódu. Přitom si nevede zrovna špatně jak by někteří mohli namítat. Google rozhodně neproinvestoval miliony dolarů zbytečně. Kompilovaný kód je totiž ještě dále optimalizován a znovu reoptimalizován za běhu na základě heuristiky.

Ačkoliv to všechno zní až neuvěřitelně, momentálně je největší síla JavaScriptu právě v jeho spolupráci s internetovými prohlížeči. Pokud vznikne nový internetový prohlížeč, rozhodně bude obsahovat podporu pro JavaScript. Začíná také stoupat zájem o internetové stránky, kde se toho, co možná nejméně nahrává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.