Co je wordpress

WordPress je označován za redakční systém. Používá jej více jak 24 procent stránek na světě. Stačí jej nahrát na webhosting a okamžitě máte prakticky hotové své vlastní stránky, které už jen stačí naplnit obsahem. Používání WordPress nevyžaduje prakticky žádné znalosti programování ani tvorby webových stránek. Pokud zvládáte práci na počítači v Microsoft Word, tak máte teoreticky všechny základy potřebné pro budování stránek na WordPress.

WordPress je zdarma

Redakční systém WordPress spadá pod licenci GNU GPL. To znamená, že je zdarma. Jediným omezením je, že jej nesmíte vydávat za své dílo a dále prodávat zdrojové kódy. Cokoliv v něm ale uděláte je vaše vlastní tvorba.

Na tvorbě WordPress se podílí velká komunita vývojářů a společnost Automattic, která pro něj nabízí i webhosting wordpress.com. Tam si můžete vyzkoušet jak funguje, popřípadě za menší poplatek vytvořit regulérní stránky.

Co potřebujte pro stránky ve WordPress

Abyste mohli mít internetové stránky potřebujte internetovou adresu (doménu) a prostor, kde stránky budou umístěné (webhosting). Doména je vaše adresa, kterou zadáváte do adresního řádku prohlížeče. Webhosting zase místo, kde bude umístěn jak WordPress tak i obrázky, které do něj nahrajete.

Cena domény .cz se pohybuje dneska kolem 125 korun za rok. Dobrý webhosting, který bude splňovat parametry stojí zhruba 300 korun za rok. Celkem tak můžete mít kompletní vlastní internetové stránky pouze za 425 korun na rok bez DPH. Je však důležité vybrat si takový webhosting, kde mají nainstalování WordPress na jedno kliknutí. V podstatě je pak zprovoznění stránek stejné jako instalace programu. Kliknete a za pár minut vám dorazí na email přístupové údaje.

Snadná rozšířitelnost

WordPress je ideální na blog anebo magazín. Tím však jeho možnosti nekončí. Pomocí různých rozšíření (plugin) lze snadno přeměnit v eshop, diskuzní fórum anebo rovnou sociální síť. Ano s WordPress můžete mít vlastní Alzu anebo Facebook na pár kliknutí. Samozřejmě v menším měřítku a některé funkce budou omezenější, ale zkušený programátor vám doprogramuje cokoliv.

Je libo vlastní sociální síť jako Facebook? I to umí WordPress zařídit.

Je libo vlastní sociální síť jako Facebook? I to umí WordPress zařídit.

Také máte na výběr s nepřeberného množství z tisíců vzhledů šablon (templates). Mimo tisíců zdarma si můžete zakoupit i prémiové anebo nechat udělat vlastní na míru.

Tisíce šablon zdarma k WordPress. Stačí si jen vybrat a nainstalovat.

Tisíce šablon zdarma k WordPress. Stačí si jen vybrat a nainstalovat.

Můžu si WordPress vyzkoušet?

Teď když už víte, co je WordPress si jej můžete klidně vyzkoušet. Na stránkách WordPress.com si můžete zdarma zřídit jednoduché stránky. Zjistíte jak vytvářet příspěvky, jak si upravit vzhled a přidat nové funkce. Se vším vám navíc pomůže detailní návod, bohužel je jen v angličtině. Ale samotný WordPress je přeložen do mnoha jazyků včetně češtiny. Navíc je kolem něj početná komunita lidí, kteří rádi poradí. Pravidelně se navíc schází na menších setkáních, větších konferencích a dokonce pořádají v ČR i nadnárodní akce (WordCamp).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *