Jaký programovací jazyk se učit

Pravidelná otázka, kterou se zabývá spousta lid od dětí, přes mladistvé, dospělé až ty starší 🙂 Každý přemýšlí, který programovací jazyk se má učit. Většinou od zkušenějších dostávají odpověď ať začnou něčím jednoduchým anebo si vyberete podle toho, co chcete dělat.

Pravda je taková, že záleží čistě na tom, jestli si chcete něco dělat jen tak pro sebe anebo máte máte zálusk na dobře placené místo programátora. Není žádným tajemstvím, že za posledních několik let neustále roste poptávka po programátorech. Firmy se už nepředhání, která zaplatí více ale začínají spíše vsázet na nějaké výhody.

Vyzkoušejte si programování rychle a snadno

Ale to jsme odběhli od tématu. Pokud jste k programování nikdy „nepřičichli“ a chcete si to tak nějak nanečisto vyzkoušet tak zkuste Javascript. Nemusíte nic instalovat stačí vám prakticky kterýkoliv internetový prohlížeč. Ideálně pokud má nějakou ladící konzoly na hledání chyb. To už dnes ale mají snad všechny.

Výhodu je, že můžete začít prakticky okamžitě. Ať už sáhnete po nějaké knížce anebo se spokojíte s návody na internetu, za nějakou hodinku či dvě byste měli zvládnout naprogramovat třeba kalkulačku. Naučíte se přitom základy, syntaxe a funkce. Jak už jsme zmínil výhodou je hlavně že můžete rychle začít a hned vidíte vizuálně výsledky.

Javscript se používá pro front end development. Což je v podstatě programování toho co vidí uživatel a s čím pracuje uživatel. V dnešní době je kladen na front end daleko větší důraz. Na webech jsme si zvykli například na drag and drop různá posuvná menu, generování grafů bez použití Adobe Flash atd. Pro tohle vše je potřeba Javascript. V podstatě díky HTML5 v něm můžete klidně začít dělat hry. Například legendární agar.io s desítkami tisíc hráčů má front end v HTML, CSS a Javascript. Back end pak v C++, ale pokud byste nepotřebovali aby se jednalo o multiplayer Javascript komplet stačí.

Jaký programovací jazyk se učit

Pokud jste zvládli základy Javascript a neskutečně vás to baví, zvláště neustále hledání chyba a překlepů, takzvané debugování, protože tohle budete dělat ať jste sebelepší. Je třeba se podívat na další možnosti s nadhledem. Co chcete dělat konkrétně. Jaký máte cíl. Například PHP se používá pro internetové stránky a v C++ si naprogramuje program pro váš počítač či mobil. Java zase umí skoro všechno 🙂

Navíc ne vždy vám může sednout. I poté co na některý přejdete a budete v něm dělat třeba pracovní věci doma můžete dát přednost jinému. Neznamená, že když se naučíte jeden ostatní nemůžete používat. Dokonce s pokročilejšími zkušenostmi vám nebude dělat problém přejít z jednoho na druhý. No to tak celkem není pravda. Pamatuji si to utrpění, když jsem přes den dělal v PHP a po večerech ve Visual Basic. PHP zakončuje řádky středníkem ; a VB prostě odentrujete. Přepnutí z jednoho na druhý není sranda 🙂

Tak který si tedy vybrat?

Jakmile víte, co chcete dělat tak bych doporučil ten nejvíce používaný. Pokud se podíváme na statistiku z GitHub tak je následující:

 1. Javascript
 2. Java
 3. Python
 4. CSS (není programovací jazyk)
 5. PHP
 6. Ruby
 7. C++
 8. C
 9. Shell (nejedná se o programovací jazyk)
 10. C#

Anebo se můžeme podívat do statistik pracovních poptávek na sociálních sítích v září 2014:

 1. Java
 2. Objective-C
 3. PHP
 4. SQL
 5. Java (pro Android)
 6. C#
 7. Javascript
 8. Python
 9. Ruby
 10. C++

SQL se používá pro práci s databázemi. Alespoň základy by měl znát každý programátor. Pomocí něj ukládáte, měníte a voláte data z databáze. Na rozdíl od ostatních programovacích jazyků je standardem od roku 1986. Jen pozor u něj, složitější dotazy na databázi jsou fakt složité na poskládání. Na to už je potřeba úplně jiný druh uvažování a do značné míry i talent.

One thought on “Jaký programovací jazyk se učit

 1. Dobrý den,
  jaký programovací / skriptovací jazyk by jste zvolili jako doplněk k SQL? Pávě dokončuji samostudium databází a zajímalo by mne čím doplnit. Samotné SQL příliš využití nemá (a případné zaměstnavatele neohromí 🙂 ).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.