Velkých webů s HTTPS přibývá

Doposud se bralo jako standard, že HTTPS používají bankovní instituce a všechny weby, které nějak pracují s financemi, například uchovávají čísla kreditních karet. Jako samozřejmost je bereme u státních úřadů, které zpracovávají citlivé údaje. V současné době je očekáváme i u společností, které prodávají elektronické zboží , například licenční klíče. Ovšem přibývají i eshopy. Dobrou motivací pro ně jsou i lepší pozice v Google, který zabezpečené připojení odměňuje lepšími pozicemi. Přidávají se však i úplně běžné weby u kterých bychom to nečekali.

V těchto dnech postupně přechází na HTTPS projekt Wikipedia.Vzhledem k tomu, že nepracuje s osobními údaji a ani není nutné aby byl uživatel přihlášený je to překvapující. Jako důvod se uvádí svobodný a bezpečný přístup k informacím.

Mezi dalšími, kdo přejdou kompletně na HTTPS je Reddit, což je diskuzní fórum, které má rozšířené funkce specifické pro sociální sítě. Přihlášení uživatelé mají možnost hlasovat a komentovat obsah přidaný jiným uživatelům, čímž zvyšují viditelnost příspěvku. Reddit navštíví každý měsíc téměř 170 milionů uživatelů a má 7,55 miliard impresí. Vzhledem k tomu, že na Reddit mají možnost přistupovat i nepřehlášení uživatelé, kompletní přechod pouze na verzi HTTPS je překvapující. Například Google, který také přešel na HTTPS zároveň podporuje i HTTP.

Protokol HTTPS slouží k šifrování komunikace mezi klientem a serverem. Jednak slouží k ochraně před odposloucháváním, například na nezabezpečené wifi, ale také pomůže s ověřením identity. Data jsou šifrována přes SSL anebo TLS a komunikace probíhá přes port 443. Ačkoliv s certifikáty může být někdy problém, důležité je šifrování. Klidně si můžete vystavit vlastní certifikát pro práci s administrací vašeho blogu.

Zatímco HTTPS jsme dříve považovali spíše jako nutnost pro weby, které pracují s citlivými údaji, které by mohl někdo zneužít, dnes už to vypadá, že se blíží doba, kdy bude HTTPS používat každý.

One thought on “Velkých webů s HTTPS přibývá

  1. Lepší pozice v Google jsou velmi sporné, sám Google tvrdí, že to ovlivňuje jen jedno procento dotazů a váha je poměrně mizerná, kvůli tomu by to weby dělat neměly. Google podporuje HTTP pouze na některých službách, třeba na vyhledávači. Gmail, Docs a další běží pouze na HTTPS.

    Mimochodem, HTTPS má ještě jednu důležitou vlastnost: chrání data po cestě ze serveru na klienta (a obráceně) proti změně. Pokud by vás HTTPS zajímalo více, podívejte se na moji přednášku o HTTPS na https://www.michalspacek.cz/prednasky/https-ctvrtkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.