Toshiba přidá na klávesnice svých notebooků tlačítko Cortana

Společnost Toshiba se rozhodla, že na klávesnice pro své nové notebooky s Windows 10 přidá tlačítko pro službu Cortana. Jednalo by se tak o největší změnu na klávesnicích od roku 1995, kdy přibylo tlačítko s logem Windows pro ovládání Windows 95.

Co je vlastně Cortana?

Microsoft Cortana je inteligentní osobní asistent, kterého vytvořila společnost Microsoft pro Windows phone 8.1, Microsoft Band a setkáme se s ní i na nových Windows 10. Přijde vám ten název povědomí? Jedná se totiž o jméno postavy, umělé inteligence, z herní série Halo, kterou nadabovala herečka Jennifer Lee Taylor.

První verze osobního asistenta, tedy spíše asistentky Micosoft předvedl v dubnu 2014 na konferenci v San Francisku jako důležitou součást budoucích systémů Windows. Od roku 2015 si jí mohou v beta verzi vyzkoušet uživatelé Windows Phone 8.1. Prozatím mluví anglicky, francouzsky, německy, italsky, španělsky a mandarinštinou (čínsky).

Cortana by měla zvládnout vaší kompletní agendu. Díky přístupu k aktuálním informacím na internetu vám zodpoví všechny otázky, připomene důležité úkoly, zvládne jednoduché úkony ale dokáže i rozpoznat písničku. Mimochodem na základě vašich oblíbených skladeb vás upozorní pokud v blízkosti bude koncert kapely jejíž žánr se vám líbí. Samozřejmě s napojení na další služby jako je Bing anebo Foursquare toho dokáže daleko víc.

Proč vlastní tlačítko?

Pokud pomineme sérii telefonů Lumia Denim, je potřeba aktivovat Cortanu tlačítkem. Zatímco budoucí majitelé chytrých telefonů, budou podobně jako nové Lumie, říkat: „Hey Cortana“ k její aktivace, u notebooků a desktopů to bude problém. I když s trochou snahy asi nebude problém zařídit aktivaci hlasem po celém domě a napojit Cortanu na všechna chytrá zařízení. Navíc s Microsoft HoloLens Cortanu i uvidíte 🙂

Ale vraťme se zpět na zem. Nejjednodušší prostě bude dát na klávesnici speciální tlačítko a právě to chce Toshiba jako první výrobce notebooků udělat. Po jeho stisknutí budete moci vyslovit své příkazy a přání. Cortana se o vše postará.

Ačkoliv na moderních klávesnicích máme spoustu tlačítek, které se postarají o hlasitost, posouvání písniček, vypnutí počítače anebo spuštění kalkulačky jedná se stále o přídavné funkce. Na samotné klávesnici se maximálně přesune pár kláves. Nové tlačítko pro jeden konkrétní program je velký skok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.