Nebezpečný malware v modu pro GTA 5

Oblíbená počítačová hra GTA 5 (Grand Theft Auto V) trhla hned několik rekordů. Například se stala nejprodávanější hrou. Během prvního dne za ní utratili hráči přes 800 milionů USD. Ačkoliv byla vydána už v roce 2013, teprve tento rok se dostala na PC. A nevzali jí útokem jen hráči.

Jak se před pár dny ukázalo, rozšíření do GTA 5 (takzvané módy či mods) mohou v sobě nést malware. Konkrétně byl objevený virus Trojan.Agent.TRK. Ten byl nalezen v modech No-Clip a Angry Planes. Po instalaci se objeví mezi běžícími procesy jako fade.exe anebo Trekker.exe. Nebezpečné módy už byly z internetu staženy, nainstalované je však mohou mít tisíce hráčů.

Samotný malware obsahuje skript, který si ze serveru útočníka stáhne takzvaný keylogger. Keylogger je program, který má za úkol zaznamenávat zmáčknuté klávesy a ukládat jej do souboru. Následně tento soubor odešle útočníkovi. Ten z něj zjistí, jaké stránky jste navštívili, přihlašovací údaje, co jste komu napsali, prostě cokoliv, co jde zjistit pomocí zmáčknutých kláves.

Malware v modifikacích či mapách do počítačových her není nic nového. Hráči často v nadšení stahují a instalují různá rozšíření a nevěnují dostatek pozornosti bezpečnostním opatřením. Na rozdíl od neznámých programů, totiž nemusí různá rozšíření působit nebezpečně. Ovšem opak je pravdou. Zatímco na oficiálních stránkách je šance setkat se s infikovaným rozšířením minimální, tak na neoficiálních už je šance podstatně vyšší. Nikdo nová rozšíření netestuje a tak se o případném nebezpečí dozvíte maximálně z komentářů.

Moderní bezpečnostní balíčky by vás i proti těmto hrozbám měli být schopné ochránit. Je třeba všechno co stáhnete z internetu patřičně otestovat a všem varováním věnovat náležitou pozornost.

V případě, že byl váš počítač napaden je třeba virus odstranit co nejdříve. Zatímco keylogger se dá odstranit, tak existuje daleko horší malware – ransomware. Ten vám zašifruje dist a pokud nezaplatíte určitý obnos peněz, tak už se k datům na počítači nikdy nedostanete. Jakékoliv nebezpečí je tak nutné vyřešit co možná neprodleně. Samozřejmostí také musí být změna hesel u všech služeb.