600.000 uživatelů chtělo podvádět v Minecraft, teď musí čelit malware

Pokud se rozhodnete, že začnete podvádět ve vaší oblíbené hře, tak si dejte pozor abyste nenaletěli. Útočníci totiž rádi maskují malware jako různé prográmky na cheatování a takzvané módy do her. Obdobně naletělo 600.000 tisíc lidí, kteří si stáhli z Google play store aplikaci pro Minecraft.

Místo nevšedního zážitku je však čekalo nemilé překvapení. Do jejich zařízení s Android se totiž dostal takzvaný scareware. Jedná se o druh malware, který se vás pokusí vystrašit určitým problémem. Následně vám nabídne nějaké placené řešení.

V tomto případě se jednalo o falešné hlášení o nebezpečném viru, který ohrožuje jejich smartphone. Pokud však budou pravidelně posílat každý týden prémiovou SMS, která je vyjde na zhruba 120 CZK, tak se viru nemusí už více obávat.

Odborníci z Eset, kteří celou situaci prozkoumali upozorňují na fakt, že podobných incidentů bylo během posledních devíti měsíců hned 33. Jednalo se vždy o cheatovací aplikace anebo různé příručky k Minecraft. Všechny byly z Google play store odstraněny.

Výzkumníci z Eset vidí problém hlavně v samotném Google play store. Mnoho lidí by nikdy nenapadlo, že právě zde se mohou nacházet nebezpečné aplikace. Je zcela běžné, že jsou uživatelé upozorňováni na nebezpečí stahování aplikací ze stránek třetí strany, ale tady to neplatí. Google play store bezmezně věří a odkliknou cokoliv.

Google o problému ví a snaží se jej řešit. Díky Bouncer bot se mu podařilo snížit množství nebezpečných aplikací od roku 2011 o 40 %. V březnu 2015 navíc Google oznámil, že hodlá začít každou aplikaci v Google play store manuálně kontrolovat.