Drupal Association shání peníze na nový Drupal 8

Celkem 250 tisíc amerických dolarů se snaží vybrat Drupal Association, na novou větev Drupal 8, aby se mohl z počátku beta přesunout do relase. Nový úkol je tak vyhecovat komunitu kolem tohoto oblíbeného redakčního systému, aby jej podpořila přímo finančně anebo nepřímo alespoň propagací. Přispět tak může každý. Oficiální stránky pro crowdfunding najdete na adrese crowdrise.com/d8accelerate/.

Crowdfunding je zajímavá forma podpory nového projektu. Velké množství lidí dokáže po troškách nashromáždit dostatek peněz i na velké věci. V roce 2013 se takto vybralo na různé projekty přes 5 miliard dolarů. Nejvíce peněz v historii se vybralo na hru Star Citizem. V lednu 2015 to bylo celkem 70 milionů USD.

Pro Drupal je to velká šance, jak chytnout druhý dech. Trh s redakčními systémy momentálně naplno ovládá WordPress a nevypadá to, že by mu něco jen tak stálo v cestě.

Na kampaň přispěla Drupal Association částkou 62.500 USD a dalších 62.500 USD přidalo společně dalších sedm sponzorů (Phase2, Acquia, Appnovation, Lullabot, Palantir, PreviousNext, a Wunderkraut). Celkem tak zaplatily už polovinu potřebné částky. Teď záleží na komunitě, jak se do toho vloží.

Z těchto peněz pak bude podporován vývoj Drupal 8. O grant na vývoj a opravu chyb může požádat každý na oficiálních stránkách assoc.drupal.org/d8accelerate. Náklady na opravu nějaké chyby by měly být přibližně 500 USD na 5 hodin práce. Kompletní přehled provedených prací a grantů k nim najdete zde.

Drupal 8 by měl být velkým krokem kupředu. Bude se výrazně vylepšovat API, multijazyčná podpora, šablonový systém a editor. Daleko větší důraz bude kladen na podporu vývojářů. Mělo by být jednodušší přidávat nové knihovny a front-end elementy.

V současné době se odhaduje, že na Drupal jede 2,1% všech webů na celém světe (WordPress má v porovnání s ním kolem 24 %). Jedou na něm například stránky Bílého domu – WhiteHouse.gov. Drupal 7 vyšel 5. ledna 2014 a nejnovější verze Drupal 7.34 byla vydána 19. listopadu 2014. Na novou větev se tedy čeká opravdu dlouhou dobu.

Na Drupal se často snáší kritika kvůli bezpečnosti. Koncem roku 2014, byla objevena závažná bezpečnostní chyba, kdy útočník mohl díky SQLi vložit do redakčního systému backdoor. Problém byl, že největší počet útoků začal po vydání záplaty. Drupal se totiž neaktualizuje automaticky. Je třeba bezpečnostní záplatu stáhnout a nainstalovat. Přitom u výše zmíněné chyby podle vývojářů každý, kdo si nezaplátal svůj Drupal do 7 hodin, mohl jej považovat za napadený. O automatické aktualizaci bezpečnostních záplat se uvažuje delší dobu. Bude součástí Drupal 8?